طراحی سایت و سئو بهینه سازی سورنا
ورود به حساب کاربری
همه ی استان ها ۰

سرطان پروستات

14/دی/1399 مقالات بدون دیدگاه

 

سرطان پروستات، شایع ترین سرطان بعد از سرطان پوست در مردان است و در ۸۰ درصد مردان بالای ۶۵ سال دیده می شود. از هر ۷ نفر، یک نفر در تمام مدت عمر خود ممکن است مبتلا به سرطان پروستات گردد. سرطان غده پروستات قبل از ۵۰ سالگی نادر می باشد.

این سرطان، دومین علت مرگ ناشی از سرطان بعد از سرطان ریه است. سرطان پروستات معمولا بسیار آهسته رشد می کند و بیشتر مواقع محدود به محل خود است، به طوری که مختصر تغییری در شکل و اندازه غده پروستات به وجود می آید.
بعضی از انواع این سرطان به سرعت رشد می کند و به قسمت های دیگر غده پروستات و یا به استخوانها، غدد النفاوی و ریه منتشر می شود که بسیار خطرناک است. اگر سرطان پروستات در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان آن با موفقیت انجام خواهد شد.

 

علایم سرطان پروستات

در مراحل اولیه، بیمار ممکن است هیچ گونه علایمی نداشته باشد و زمانی علایم پیدا شود که سرطان پیشرفت کرده است. برخی از مواقع ممکن است بیماری در معاینه سالیانه با آزمایش خون تشخیص داده شود. در مواردی نیز ممکن است علائم زیر در فرد مبتلا وجود داشته باشد.

  • مشکل در ادرار کردن (بیمار ممکن است زود به زود ادرار کند و یا دفع ادرار او قطع گردد و دوباره جریان پیدا کند).
  • درد در هنگام ادرار کردن
  • ادرار به راحتی و با فشار دفع نمی گردد.
  • موقعی که ادرار می کند، نمی تواند تمام آن را دفع نماید.
  • دفع خون در مایع منی
  • درد و ناراحتی ناحیه لگن و انتهای فوقانی استخوان ران
  • اختلال در نعوظ
  • از دست دادن وزن و احساس خستگی و بی حالی

اگر مردی دچار یک یا چند علامت از علایم بالا گردید، باید بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه نماید تا معاینات و بررسی های لازم از او صورت گیرد و مشخص گردد که آیا دچار بزرگی غده پروستات است یا مراحل اولیه سرطان پروستات را می گذراند.

 

علل ابتلا به سرطان پروستات

علت اصلی پیدایش سرطان غده پروستات مشخص نیست. عوامل مختلفی مانند سن، ارث، شغل، تغذیه و مصرف داروهای مختلف در ایجاد این بیماری مؤثر می باشد.

سن: سرطان پروستات در مردان سالمند، بیشتر دیده می شود و هر چه سن بالاتر رود، خطر ابتلا به این نوع سرطان افزایش می یابد.

 

ارث و ژنتیک: مطالعات نشان داده است که وجود سرطان پروستات در خانواده، موجب می شود که افراد دیگر در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان قرار گیرند. اگر پدر یا برادر فردی دچار سرطان پروستات باشد، امکان بروز سرطان در او وجود دارد و خطر پیدایش این بیماری دو برابر می باشد.
مطالعات نشان داده است در افرادی که دارای ژن BRCA2 می باشند، احتمال ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد.

 

رژیم غذایی: مطالعات نشان داده است رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد. رژیم غذایی سالم (سبزیجات و میوه جات زیاد و گوشت کم)، ورزش، یوگا و فعالیتهای اجتماعی، می تواند اثر ژن مساعد کننده برای ابتلا به سرطان پروستات را کم و حتی بی اثر کند. مردانی که گوشت بسیار چرب و یا گوشتی که با حرارت زیاد پخته شده مصرف می کنند، خطر ابتلا به سرطان پروستات در آنها بیشتر می شود

 

برچسب ها: پروستات علائم سرطان پروستات اعزام پرستار در منزل سرطان پروستات سرم تراپی در منزل خدمات درمانی در منزل در گرگان تزریق در منزل گرگان درمان در منزل استان گلستان طبیب درمان طبیب پرستار در منزل در گرگاندیدگاه
دیدگاه شما :